Mózg, Czyli O Tym Co Nami Steruje

Mózg, a właściwie mózgowie, to najważniejszy organ ciała ludzkiego. Jak działa i z jakich części się składa, dowiemy się z tego artykułu.

Mózg to nasze centrum dowodzenia. Znajduje się w głowie. Otoczony jest twardą czaszką, która ma go chronić przed uszkodzeniem. Można powiedzieć, że mózg to szef naszego ciała. Kontroluje wszystko co robimy: poruszamy się, uczymy, śmiejemy, śpimy czy oddychamy. Decyduje nawet o tym czy serce ma bić szybciej czy wolniej. 
 
Mózgowie, bo tak właściwie nazywa się cały organ, składa się kilku części, z których każda ma przydzielone inne zadania. 
 
Mózg to największa część mózgowia, stanowi 85% jego masy. 
Składa się z dwóch półkul - prawej i lewej. Prawa półkula mózgowa dowodzi ruchami mięśni lewej strony ciała. Lewa półkula - ma pod opieką prawą stronę ciała. U większości osób lewa półkula odpowiada za mowę i logiczne myślenie. Natomiast prawa półkula nadzoruje orientację w przestrzeni, umiejętności muzyczne i plastyczne oraz emocje.
 
Stosunkowo niewielką, ale niezbędną, częścią mózgowia jet jest móżdżek. Pomaga on utrzymać równowagę ciała, odpowiada za precyzję, a także płynność ruchów, które wykonujemy.
 
Pień mózgu pełni w organizmie wyjątkowo ważną rolę - to tutaj zarządza się takimi procesami, jak bicie serca czy oddychanie i z tego właśnie powodu wszelkie uszkodzenia pnia mózgu mogą prowadzić do zagrożenia życia.
 
Mózg, wraz z rdzeniem kręgowym, tworzą ośrodkowy układ nerwowy, który steruje reakcjami organizmu w odpowiedzi na bodźce, które dostarczają mu nerwy rozmieszczone w całym ciele. Na przykład gdy dotkniemy czegoś gorącego poczujemy, że nas parzy. To impuls dał znać mózgowi, że grozi nam niebezpieczeństwo. W podpowiedzi mózg natychmiastowo nakazuje nam odsunąć rękę. 
 
Przejdźmy jeszcze do ciała migdałowatego. Jest niewielkie, ale odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Odpowiada za emocje, reakcje obronne oraz pomaga uporządkować pamięć i wspomnienia. 
 
Jak dbać w takim razie o mózg? Okazuje się, że podobnie jak sportowiec ćwiczący mięśnie, aby szybko biegać, być silnym i elastycznym, tak każdy powinien dbać o sprawność mózgu. Jak go ćwiczyć?
 
W tym przypadku zdobywanie oraz zapamiętywanie nowych informacji powoduje, że mózg pracuje lepiej. Zagadki logiczne czy czytanie książek również korzystnie wpływają na jego rozwój. Ważna jest także dieta i odpowiednia ilość snu. Co ciekawe ludzki mózg jest aktywny przez cały czas, nawet kiedy śpimy.

Komentarze

0
Amelka
1 year ago
fajne
Like Like Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0
Gosia
1 year ago
Bardzo przydatne :) Dziekuję
Like Like Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Będzie mi miło, jeśli zostawisz swoją opinię.

Wyślij