Kontynenty, fakty i ciekawostki

Kontynenty, to lekcja geografii dla dzieci w każdym wieku. Najważniejsze fakty i ciekawostki. Dowiesz się który kontynent jest największy, a gdzie mieszka najwięcej ludzi, jakie zwierzęta żyją w Afryce i gdzie leżą Himalaje. Nauka może być przyjemna i interesująca.

Powierzchnię naszej planety w 1/3 pokrywają kontynenty i wyspy. Pozostałe 2/3 stanowi woda w postaci oceanów, mórz, jezior czy rzek. 

Kontynent to olbrzymi obszar lądu otoczony oceanami i morzami.

Na Ziemi jest 7 kontynentów: Azja, Europa, Afryka, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Australia i Antarktyda.

Wszystkie kontynenty leżą na Ziemi, ale bardzo różnią się od siebie, zwłaszcza klimatem, środowiskiem, populacją ludności czy światem zwierząt i roślin.
 

Azja jest największym i najbardziej zaludnionym kontynentem. Zajmuje 30% powierzchni lądowej Ziemi, a mieszka tam 60% światowej populacji ludzi.Wśród 48 krajów leżących w Azji, znajdują się Chiny i Indie, walczące o prymat najludniejszego kraju świata. Są tam również najwyższe góry świata - Himalaje i najwyżej położony płaskowyż - Tybet. 


Europa jest jednym z mniejszych powierzchniowo kontynentów. Zajmuje niecałe 7% lądów na Ziemi i jest zamieszkała przez 11% ludności. Największą powierzchnię tego kontynentu zajmuje europejska część Rosji, natomiast najmniejszym państwem, nie tylko w Europie, ale również na świecie, jest Watykan. Najwyższymi górami są Alpy.

Europa łącznie z Azją tworzą super kontynent - Eurazję, a na granicy Europy i Azji stoją góry Ural.


Afryka jest drugim największym kontynentem zarówno pod względem powierzchni jak i ludności. Pokrywa 20% powierzchni lądowej Ziemi i jest zamieszkała przez prawie 15% światowej populacji ludzi. W Afryce płynie najdłuższa rzeka świata - Nil, a także znajduje się tam największa pustynia  - Sahara. Afryka jest domem wielu dzikich zwierząt - jak słonie, żyrafy, lwy czy nosorożce.


Ameryka Północna jest trzecim co do wielkości kontynentem i zajmuje prawie 17% powierzchni lądowej. Zamieszkała jest przez prawie 8% ludności Ziemi, większość mieszka w 3 największych państwach tego kontynentu tj. Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Ameryka Północna na swoim terytorium posiada takie cuda przyrody jak wodospad Niagara, park Yellowstone czy Wielki Kanion.
 

Ameryka Południowa oddzielona jest od Ameryki Północnej, wybudowanym przez człowieka, Kanałem Panamskim. Ameryka Południowa słynie z lasów deszczowych, rzeki Amazonki, czy... piłki nożnej. To stąd pochodzą największe sławy tego sportu. Mieszka tam 5% światowej populacji ludności. W Ameryce Południowej rozciąga się najdłuższy łańcuch górski na Ziemi - to Andy. 


Następnym kontynentem, który równocześnie jest państwem jest Australia. Jest to najmniejszy i najsłabiej zaludniony kontynent. Mieszka tam nieco ponad 0,5% ludzi zamieszkujących Ziemię. 2/3 powierzchni Australii pokrywają obszary pustynne. Znajdziemy tam tak ciekawe zwierzęta jak kangur, koala czy diabeł tasmański. 
 

Antarktyda to jedyny kontynent, na którym ludzie nie mieszkają na stałe. Można tam spotkać wyłącznie naukowców, przebywających w stacjach badawczych. Antarktyda leży najdalej na południe i znajduje się tam biegun południowy. Kontynent ten w 98% pokryty jest przez lód. Jest najbardziej wietrznym i najzimniejszym miejscem na Ziemi. Temperatura spada tam nawet do -90 oC. Na Antarktydzie można spotkać kilka gatunków pingwina czy fok.


Siedem kontynentów jest domem dla ludzi, wielu zwierząt i roślin. Dbajmy o ten dom.

Komentarze

0
Blanka kudełko
2 months ago
Vb ;-) https://youtu.be/8DFteNCRgtw
Like Like Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0
mikołaj
1 year ago
mądre
Like Like Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Będzie mi miło, jeśli zostawisz swoją opinię.

Wyślij