Dlaczego potrzebujemy drzew? mp3

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

 

Krótkie opowiadanie z serii bajek edukacyjnych. Tym razem mali słuchacze dowiedzą się dlaczego drzewa są dla nas tak cenne.

- Opalam się -  oświadczyła Julka  i położyła się na kocu. Wystawiła brzuszek do słońca i zawinęła nogawki do samej góry.
Ale już po chwili, kiedy słońce zmieniło nieco swoje położenie i weszło za wysokie drzewo, cień pojawił się na kocu.
- No nie! Przeszkadza mi to drzewo, zasłania mi słońce, nie można go wyciąć? – zdenerwowana zapytała Maksia, który siedział obok i czytał „Tomka w krainie kangurów”.
- Obawiam się, że nie. Jest to ulubione drzewo rodziców, w którego cieniu lubią odpoczywać, a poza tym, ludzie i zwierzęta potrzebują drzew – odpowiedział.
- Ale do czego?
- Wyjaśnię ci - powiedział Maks i odłożył na chwilę swoją książkę. - Ludzie i praktycznie wszystkie stworzenia korzystają z tlenu. Tlen jest jednym z gazów znajdujących się w powietrzu i każda komórka twojego ciała potrzebuje go, aby uzyskać energię. Oczywiście potrzebuje także pożywienia, ale organizm nie mógłby z niego skorzystać gdyby nie dostał też tlenu.
Tlen pobieramy podczas oddychania. Gdy bierzesz wdech, nabierasz powietrza, a w tym tlen, do płuc, natomiast kiedy robisz wydech, pozbywasz się gazów, których twoje ciało nie może wykorzystać, a także gazów zużytych podczas pracy organizmu. Obejmuje to także niewielką ilość dwu dwutlenku węgla, który był w powietrzu, jak i ten wytworzony przez twój organizm.
- Czyli oddychając zużywamy tlen, a produkujemy dwutlenek węgla. Ale co się stanie gdy tlen się skończy? – zaniepokoiła się Julka.
- Właśnie tu potrzebne są drzewa. Ludzie nie mogą oddychać czystym dwutlenkiem węgla, ponieważ duże ilości tego gazu są dla nas trujące. A drzewa, poprzez liście, pobierają dwutlenek węgla z powietrza, zamieniają go na cukier, który jest ich pożywieniem, a na końcu wydalają gaz którego nie potrzebują. Jak myślisz, jaki?
- Tlen? - Z niedowierzaniem powiedziała dziewczynka.
- Tak, dokładnie tlen. Niesamowite prawda? Potrzebujemy drzew bo one pobierają dwutlenek węgla, który ludzie wytwarzają,  a oddają nam potrzeby do życia tlen.
- No dobrze, to przeniosę ten koc w inne miejsce, a to drzewo niech już sobie rośnie. -  Z uśmiechem powiedziała Julka przenosząc się bardziej słoneczne miejsce.
 

 

 

 

Dodaj komentarz
Będzie mi miło, jeśli zostawisz swoją opinię.

Komentarze   
0 # Gosia 2015-05-17 19:30
Fajna opowiesc, Dobry sposob nauki dla dzieci.
Odpowiedz
0 # getsuga 2015-05-17 19:30
bardzo pouczające :P fajne
Odpowiedz
Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".