Po co słoniowi trąba? Bajka edukacyjna

Oceń ten artykuł
(19 głosów)

 

 

Mamo czy mogę powąchać·tą białą·różę w rogu? - Zapytała mała Julka, która bardzo lubiła pomagać mamie w pracy w ogrodzie.

- Możesz, ale czy na pewno chcesz wejść pomiędzy róże w tej cienkiej bluzeczce? Zahaczysz o kolce i·pokłujesz sobie ręce. Lepiej tam nie wchodź. Popatrz, tutaj też są pachnące kwiatki.

- Oj.., szkoda, że nie mam takiego nosa jak słoń, mogłabym powąchać te kwiatki nie schodząc z chodnika – rozmyślała na głos Julka.

- Ha, ha – zaśmiała się mama – mogłabyś taką trąbą robić jeszcze wiele innych rzeczy. Słonie nabierają wody do trąby i wlewają ją sobie do pyska, żeby się napić, albo się nią polewają, żeby się schłodzić.· A gdy jest gorąco posypują się piaskiem aby ochronić się przed słońcem i przed natrętnymi owadami. Jedzą też przy pomocy trąby, zrywają nią owoce, trawę, liście czy gałązki i wkładają sobie do pyska.

- To, żeby się napić muszą się napracować, wciągają wodę do trąby a potem ją sobie wlewają do buzi- docieka dziewczynka.

- Tak, ale w trąbie mieści im się tyle wody ile mniej więcej jest we wiaderku, więc dosyć sporo, a w ciągu dnia dorosły słoń wypije prawie ·tyle wody ile mieści się w dwóch wannach.

- A ta długa trąba czasami mu nie przeszkadza?

- Chyba nie, słoń używa jej też w czasie marszu równoważąc ciało, macha nią, jak człowiek rękami.

- Niesamowite – zachwyciła się Julka, - a my mamy nos tylko do wąchania.

- To skorzystaj z niego i powąchaj tą piękną lilię, zobaczysz jak mocno pachnie - z uśmiechem powiedziała mama, wracając do swojej pracy.

 

 

Dodaj komentarz
Będzie mi miło, jeśli zostawisz swoją opinię.

Komentarze   
0 # Magda 2020-05-15 17:43
Super!
Odpowiedz
0 # aga 2015-05-17 19:32
Fajne i pouczające :)
Odpowiedz
Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".